Anasayfa Sipariş Takibi Ödeme Güvenlik Teslimat iletişim
istanbulda çiçekçi
Anasayfa Sipariş Takibi Ödeme Güvenlik Teslimat Blog iletişim
444 7 230
Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Ödemeyi Hangi Yollar İle Tamamlayabilirim?
1 - Kredi kartı: VISA veya MASTERCARD' ınızla ( Debit ve ATM kartı ) çiçek siparişinizi verebilirsiniz. Kart bilgileriniz 128 bit SSL ve Denizbank'ın SET sertifikasıyla ve 3D ile güvence altındadır. Siparişiniz hemen işleme alınacaktır.

2 - Havale / EFT: Siparişinizi tamamlarken Havale / EFT seçerseniz size verilecek hesap numaralarına havale / EFT yapabilirsiniz. Tutar hesaplarımıza geçince e-posta ile yada 05321519916 wahatsapp ile bilgilendirilirsiniz. Siparişiniz en erken havale/EFT'yi takip eden ilk iş gününde işleme alınacaktır.

3 - Telefonda Kredi Kartı: Siparişinizi tamamlarken telefonda kredi kartı seçerseniz, kredi kartı bilgilerinizi telefonda vererek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Siparişiniz iş günleri mesai saatleri içinde, kredi kartı işlemleriniz tamamlandığı anda işleme alınacaktır.

Not : Yurtdışından yapılan para transferlerinde Banka tarafından yapılan kesintiler vardır. Bu sebeple bu kesintiler konusunda para transferini bankanızla görüşerek gerçekleştiriniz.

4 – Pay Pal ile ödeme: PayPal, kredi kartı bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapmanızı ve almanızı sağlayan daha güvenli ve kullanması kolay bir online ödeme yöntemidir. Pay Pal hesabınız varsa giriş yaparak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Şayet hesabınız yoksa bilgilerinizi girerek Pay Pal’ a kayıt yapabilir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
Ödeme İşleminin Tamamlanmasının Ardından Bana Bilgi Verilecek Mi?
Siparişinizin onaylanmasının ardından tarafınıza e-mail veya SMS yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.
Siparişime Yol Ücreti Dahil Mi?
ilçe merkezlerine yapılacak teslimatlarda fiyatlarımıza nakliye bedeli dahildir. ilçe merkezinde olmayan yerler için sipariş ekranlarında belirtilen tutarda yol ücreti alınacaktır.
Çiçek ve Malzemeler Resimdekinden Farklı Gönderilir Mi?
Ürün resimlerinde gözüken oyuncak, cam, renkli boncuklar gibi malzeme ve aksesuarlarda resimde gözüken malzemelerin aynısının temin edilemediği durumlarda başka bir malzeme veya aynı malzemenin başka bir rengi kullanılabilir. Mevsim çiçeklerinden oluşan aranjmanlarda mevsime bağlı olarak resimdeki çiçek bulunamadığı durumlarda aynı kalitede başka bir çiçek kullanılabilir.
Siparişlerim Hangi Saatlerde Teslim Edilir?
Aynı gün içerisinde 09:00 - 13:30, 09:00 - 18:00, 12:30 - 18:00 ve 18:00 - 22:30 saat dilimleri arasında teslimat yapılır


Belirtilen saatler sonrasında da vereceğiniz siparişinizin aynı gün içerisinde teslim edilebilirliği hakkında 444 7 230  numaralı hattımızdan bize ulaşarak Müşteri Temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz.
Alıcıya Ulaşılamaması Durumunda Siparişler Nereye Teslim Edilir?
Yerlerinde bulunamayan alıcıların çiçekleri, evlerde yan komşu daireye veya apartman görevlisine, sitelerde güvenlik görevlilerine, iş yerlerinde bölüm arkadaşlarına, hastane ve otellerde resepsiyon görevlilerine, askeri hastanelerde ve kurumlarda nöbetçi subaylar veya erlere isim ve soyadı alınarak teslim edilir. Nikah - Düğün - Açılış siparişlerinde, çiçekler alıcıya teslim edilememesi durumunda görevliye imza karşılığında teslim edilmektedir.
Siparişimin Gönderim Durumunu Nasıl Takip Edebilirim?
Siparişiniz sitemize kaydedildikten sonra tarafınıza e-posta aracılığı ile iletilen sipariş numaranızla, gerek sitemizdeki sipariş takip sayfasından, gerekse 444 7 230 u arayarak siparişinizi takip edebilirsiniz
Sipariş Verdikten Sonra Siparişim Üzerinde Adres ve Tarih Değişikliği Yapabilir Miyim?
Siparişleriniz hazırlanmadığı ve yola çıkmadığı müddetçe bu hakkınız saklıdır. Adres değişikliği siparişiniz yola çıkmadan önce yapılabilir ve ücret talep edilmez. 444 7 230 numaralı telefondan veya 05321519916 Wahatsup adresinden bize ulaşabilir ve gereken değişikliği iletebilirsiniz.
Çiçeğimin Teslimatı SMS İle Bildirilecek Mi?
Siparişlerin teslimat bilgilerinin SMS ve E-mail yoluyla bildirimi yapılmaktadır;
Sipariş yoğunluğu olan özel günlerde sms ve mail gönderimi gün sonunda Olabilmektedir
Siparişinizin durumunu sitemizde Sipariş Takibi sayfasından takip edebilirsiniz.
Çiçeğim Cumartesi ve Pazar Günleri Gider Mi?
Diva Çiçek her gün açıktır ve aynı gün içinde siparişiniz gitmektedir. Bayramlar ve resmi tatiller dahil 365 gün çiçek gönderebilirsiniz.

Özel günlerde teslimat?

Özel günlerde (Öğretmenler Günü, Dünya Kadınlar Günü, Sevgililer Günü ve Anneler Günü) çiçek teslimatlarında saat garantisi verilmemektedir. Tüm çiçek teslimatları gün içerisinde yapılmaktadır ve yoğunluktan dolayı normal günlere göre teslimatlar gecikebilmektedir.
Çiçek Gönderimi Hangi İlçelere Yapılmaktadır?
Çiçek gönderimlerimiz gönderim yapılacak ilçeler sipariş ekranında listelenmektedir.
 
Sipariş Bilgilerimi Nasıl Gizleyebilirim?
Siparişinizi oluşturma aşamasında kart mesajı alanında yer alan “Kartta ismim görünmesin” seçeneğini tercih ettiğiniz takdirde sipariş bilgileriniz alıcıya ulaşmaz.
Fatura Gönderimi Siparişin Hangi Aşamasında İletilir?
Siparişiniz Teslim edildikten sonra en az 3 iş günü içerisinde faturanız postaya verilmektedir.  güncel adresinizi girdiğinizden emin olmanızı rica ederiz .
Siparişim Teslim Edildi Ancak Faturam Gelmedi, Ne Yapmalıyım?
Bize Her Türlü iletişim kanalından ulaşıp bilgi güncellemesi yapabilirsiniz . 
Siparişimin Gönderiminden Vazgeçersem Ödeme İadesi Kaç Günde Hesabıma İletilir?
Siparişinizin iptal edilmesi sonrasında ödeme iadeniz 3 iş günü içerisinde hesabınıza yansıtılır.
Hatalı Ödeme Süreci Nasıl Tamamlanır?
Hatalı ödeme durumunu vakit kaybetmeden bize iletmeniz durumunda gerekli işlemler yapılarak, ödeme iadeniz 3 iş günü içerisinde hesabınıza yansıtılır.
 
 
Saksı Bitkilerinin Bakımını Nasıl Yapabilirim?
Saksı bitkisi satın almanız durumunda haftada bir su takviyesi yapmanız gerekmektedir. Suyun derecesinin çok soğuk veya çok sıcak olması, çiçeğinizin ömrünü kısaltacaktır.
Aranjman Olarak Hazırlanan Ürünlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Çiçek buketlerinin altında sarılı olan her türlü kâğıdı vazoya koymadan önce mutlaka çıkarmanız gerekmektedir, yoksa bakteri üremesini hızlandırmış olursunuz. Eğer satın aldığınız çiçek sünger içerisinde geldiyse süngerin üzerine su koyabilirsiniz. Vazolu ürünlerde ise her gün suyunu değiştirmeniz gerekmektedir. Mümkünse çiçeği ilk vazoya koyarken Su vazosunun içerisine bakteri ve pis kokuların önlenmesi için 1 çay kaşığı kadar Çamaşır suyu eklenebilir.